Wróć do listy

Jak wybrać terapeutę?

Jak wybrać terapeutę?

Nie istnieje ktoś taki jak obiektywnie dobry terapeuta. Obiektywnie możemy mówić o wykształceniu, doświadczeniu, opiniach innych na czyjś temat. Oczywiście warto dowiedzieć się czy mamy do czynienia z profesjonalistą i zebrać opinie, ale prawda jest taka, że żaden z tych czynników nie zagwarantuje nam, że wybierzemy najlepszego terapeutę dla siebie.

Na co warto w takim razie zwrócić uwagę?

Dobrze wiedzieć, że terapeuci pracują w różnych nurtach. Mamy chociażby podejście poznawczo- behawioralne, psychoanalizę, terapię ericksonowską, psychodynamiczną, humanistyczną, gestalt, terapię systemową, eklektyczną... Warto poczytać czym charakteryzuje się nurt, w którym pracuje dany terapeuta i sprawdzić, czy założenia tej szkoły są nam bliskie w pojmowaniu świata. Uważa się też, że niektóre nurty są bardziej odpowiednie do pracy z konkretnym problemem... ale nie jest to regułą.

Warto pozwolić dojść do głosu swojej intuicji. Większość terapeutów można znaleźć w internecie, zobaczyć ich na zdjęciu, przeczytać informacje, które często zawierają też wątki osobiste. Jeżeli poczujemy, że ktoś nas ze zdjęcia, bądź opisu „przyciąga” - to warto iść za głosem serca. Z naszych obserwacji i opinii klientów, że taka forma wyboru, paradoksalnie  najprostsza, sprawdza się bardzo dobrze.

Proponujemy również, umówić się na pierwszą sesją z kilkoma osobami zanim wybierzemy tę, która będzie nam towarzyszyć w całym procesie. Na co wtedy zwrócić uwagę? Przede wszystkim - jak czujemy się przy danym terapeucie, czy mu/jej ufamy, czy zostaliśmy wysłuchani, zrozumieni, czy to znaczy, że ma być miło? Niekoniecznie...

Praca nad sobą to podróż, która wymaga wyjścia poza swoją strefę komfortu i zmierzenia się z trudnymi myślami i emocjami. Możesz sobie zadać pytanie:  czy ta właśnie osoba jest najlepszym towarzyszem w mojej podróży?