Wróć do listy

Jak wygląda konsultacja psychologiczna online? Wszystko co powinieneś wiedzieć

Nasza poradnia wychodzi naprzeciw zmianom, jakie nastąpiły w erze rozwoju internetu i oferuje wsparcie psychologa online. Jak to u Nas wygląda?

Terapia online to nic innego jak spotkanie o ustalonej porze na video chatcie z psychologiem. XXI wiek daje możliwości, z których warto skorzystać :) Dlatego jedyne, czego potrzebujesz, to internet, telefon lub komputer z dostępem do kamery. Potrzebna jest również chęć i przekonianie, że forma pomocy przez internet jest skuteczna.

Podczas zapisu na tę formę terapii ustalamy, za pośrednictwem jakiej aplikacji będzie prowadzona konsultacja psychologiczna. W poradni preferujemy korzystanie z video rozmów na Messenger'rze lub Skype'ie.


Kiedy wybrać taką formę wsparcia?

Terapia online jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które w swojej miejscowości nie mają dostępu do poradni terapeutycznej, lub z różnych powodów krępują się do niej wybrać. Gwarantuje ona, zachowanie pełnej anonimowości i pozwala na łatwe i szybkie spotkanie z psychologiem z dowolnego miejsca w kraju i zagranicą.

Będzie również idealnym rozwiązaniem, dla osób chorych/niepełnosprawnych, dla wszystkich którzy z jakichkolwiek przyczyn nie mogą wybrać się osobiście do specjalisty, jak również dla osób, które zmieniły miejsce zamieszkania, a były przywiązane do swojego terapeuty.

Co powinieneś wiedzieć?
 

 • ta forma terapii jest tak samo efektywna, jak terapia, która odbywa się osobiście w gabinecie psychologa, wszystko jednak zależy od chęci i motywacji osoby zgłaszającej się po pomoc, od jej potrzeb, oczekiwań i przekonania, że ta forma wsparcia będzie dla Niej odpowiednia,
 • osoba, która przebywa w swoim otoczeniu, może czuć się w pełni swobodnie; daje to przestrzeń do bycia otwartym, szczerym i spontanicznym,

 • terapia online gwarantuje pełną dyskrecję, bowiem wie o niej jedynie psycholog i rozmówca; w poradni terapeutycznej istnieje możliwość spotkania innych osób, co dla niektórych może być niekomfortowe; jednak psycholog zobowiązany jest do przestrzegania tajemnicy zawodowej zarówno w przypadku terapii online jak i stacjonarnie;
   

 • jest dostępna z każdego miejsca na świecie,
   
 • jest wskazana w szczególności dla osób borykających się z rozterkami, problemami osobistymi: np. niskim poczuciem własnej wartości, apatią, brakiem chęci itp.

Kiedy terapia online jest niewskazana? Jakie są ograniczenia?
 

 • dla osób, które cierpią na choroby psychiczne nie będzie dobrym rozwiązaniem; terapia online doskonale sprawdza się w przypadku problemów osobistych, jednak w postępowaniu terapeutycznym w chorobach o podłożu psychicznym - konieczny jest bezpośredni kontakt z psychologiem,
   
 • kiedy osoba ma do czynienia z poważnym kryzysym, lub myślami samobójczymi, terapia online nie wystarczy,
 • dla osób, które cierpią na lęk społeczny, tzn. obawiają się kontaktów z innymi ludźmi; w takiej sytuacji, osoby te nie dają sobie realnej szansy, by lęku się pozbyć i "wyjść do ludzi";

 • technologia również może ograniczać nawiązanie relacji z psychologiem; wszystko zależy od oczekiwań i nastawienia klienta, kontakt online nigdy nie będzie pełnym odzwierciedleniem bezpośredniej relacji.


  Zasady zapisu na terapię online:
   

 • podczas rozmowy telefonicznej ustalamy termin wirtualnego spotkania na video chatcie z psychologiem,

 • wspólnie wybieramy czy rozmowa będzie odbywać się za pośrednictwem Skype'a, czy Messengera,

 • przed planowaną sesją prosimy o wysłanie mailem/smsem/w wiadomości na Messengerze, potwierdzenia dokonania płatności. Jest to warunek konieczny do rozpoczęcia sesji online z psychologiem.

  Terapię online prowadzi u Nas psycholog i terapeuta: Marlena Chodkowska.
  Koszt: 150 zł.