Wróć do listy

Dawaj i bierz

Dawaj i bierz

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy wolisz dawać czy brać? I jak czujesz się z jednym i z drugim? :)

Generalnie jest tak, że wolimy dawać. Istnieje powszechne przekonanie, że dawanie jest bardziej szlachetne i lepsze. Nie ma co ukrywać, uwielbiamy dawać! A niekoniecznie lubimy brać. Jednak często z dawaniem jest tak, że bardziej lub mniej świadomie - oczekujemy wzajemności. Natomiast, gdy coś otrzymujemy, uruchamia się w naszych umysłach taki poznawczy skrót: skoro ktoś mi coś daje, muszę się odwdzięczyć, ba! Skoro ktoś mi coś daje, to dlatego że sam bym sobie nie poradził, a to zaniża poczucie własnej wartości.

Wniosek: nie potrafimy prawdziwie czegoś dawać i czegoś brać, a kluczem do udanych relacji jest równowaga między tymi dwiema płaszczyznami. W naszych głowach, od dawna „dawanie” jest kojarzone z bezinteresownością i poczuciem siły, a „branie” - z egoistyczną postawą i koniecznością odwzajemnienia.

Prezent to zapakowane emocje

Gdy dajemy komuś prezent, to tak jakbyśmy dawali „zapakowane emocje”, dzieje się to na poziomie nieświadomym. Jeśli dajemy coś z radością, to dajemy drugiej osobie radość. Jeśli dajemy coś z miłością, to dajemy miłość. Podobnie jest z przyjmowaniem: jeśli przyjmujemy coś z radością, dajemy temu, kto Nas obdarował - radość. Wtedy następuje idealna wymiana i harmonia w przepływie energii. Nikt nie oczekuje nic w zamian, bo wszystko co chciał to otrzymał, w tym przypadku: radość i miłość.

Natomiast, gdy obdarowujemy kogoś z powinności, bo tak wypada, lub dajemy więcej niż w rzeczywistości byśmy chcieli dać, to tak jakbyśmy dawali zapakowany niesmak i wzbudzamy w takiej osobie poczucie winy oraz konieczność odwdzięczenia się.

Oczywiście prezent może być czymś materialnym lub nie, może być zachowaniem, obdarzeniem uczuciem, uwagą, komplementem itp. :)

Równowaga

Człowiek jest istotą społeczną, czyli stworzoną do życia z innymi ludźmi, a to znaczy, że wszyscy się wzajemnie uzupełniają. Kiedy tylko dajemy, przyjdzie moment, że opadniemy z sił, zasoby, możliwości się wyczerpią i zostanie oczekiwanie na odwdzięczenie. Dlatego musimy też brać, z wdzięcznością - kiedy tego potrzebujemy, bez kombinowania „co teraz zrobię w zamian”. I oczywiście, bez myślenia, że przecież mi nie wypada już brać.

Warto również pamiętać, że tak już jest w życiu, że bywają okresy kiedy to więcej dajemy, bo mamy, a kiedy to więcej bierzemy, ponieważ tego nam właśnie w danym momencie potrzeba.

Zmiana myślenia

Kiedy potrafimy dawać i brać, żyjemy w harmonii z samym sobą i możemy mieć bezcenne poczucie wolności. Taka postawa wyzwala z poczucia winy. Zatem warto zmienić to powszechne przekonanie o „szlachetnym dawaniu” i „egoistycznym braniu”. Przekonanie wzięło się z wpajanych wzorców z dzieciństwa przez osoby bliskie, jak i społeczeństwo. Jednak nie wszystko, czego uczono Nas w dzieciństwie i co utarte – jest dla nas dobre:).

Jak to zrobić?

Uświadamiając sobie ten mechanizm, możemy pracować nad jego zmianą. Zmiana na poziomie myślenia, czyli gdy coś otrzymujesz, przyjmuj z otwartością i dziękuj! Jeśli coś dajesz, to dawaj z radością i nie oczekuj czegoś w zamian. Czyli dawaj tylko wtedy, kiedy naprawdę tego pragniesz, a nie czujesz że musisz. I bierz z otwartością, gdy ktoś daje.

I na koniec ciekawostka: Badania psychologiczne potwierdzają, że dawanie sprawia, że czujemy się ważni i bardziej lubimy osoby, którym często coś dajemy. Zatem jeśli chcesz, by ktoś naprawdę Cię polubił, spraw by mógł wyświadczyć Ci przysługę i czymś Cię obdarować. :)

PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, prześlij go komuś w prezencie! Podziel się z radością :)