Wróć do listy

Dlaczego utrudniamy sobie życie?

Każdy z nas jest indywidualną jednostką, jedyną w swoim rodzaju, z różnymi doświadczeniami i wyjątkową historią życia. Jednak są pewne powtarzalne przyczyny, na które zwracają uwagę psychologowie w kontekście życiowych trudności.

Przekonania, o których istnieniu często nie wiemy.

Przekonania mamy po to, by porządkowały nam rzeczywistość i ułatwiały rozumienie świata. Mają one pozwolić nam się PRZYSTOSOWAĆ. I... (jak zapewne wiecie) kształtują się m.in. już we wczesnym dzieciństwie.

Jeśli nauczę się, że świat jest groźny, a ludzie spiskują, to będę widzieć rzeczywistość w sposób potwierdzający te przeświadczenia.

Jeśli nauczę się, że okazywanie słabości spotka się z odrzuceniem, to jej nie okażę.

Jeśli w nowej pracy proponują mi umowę czasową, to z góry jej nie przyjmuję, bo to niesprawiedliwie, nie daje poczucia bezpieczeństwa, więc nie podejmuję żadnej od roku.


Itp. itd...

Praca z przekonaniami, wymaga pomocy specjalisty. Co zrobić, by zmienić destrukcyjne przekonanie? ( tak w pigułce):
1.  Uświadomić sobie jego istnienie.
2. Przeżyć „żałobę” - musisz pozwolić sobie na utratę tego, co wcześniej Cię chroniło i porządkowało świat.
3. Przygotować się na potknięcia – skoro myślisz w określony sposób przez całe życie, naturalnie wprowadzanie czegoś nowego, będzie trwało.. nie można wywierać na sobie presji.

„Fałszywa” nadzieja

Zdarza się, że będąc w szkodliwej i trudnej dla nas sytuacji, nieodparcie wierzymy, że coś się zmieni, że niedługo będzie lepiej, że może „on”, „ona” zrozumie itp.

Trzymamy się tego tak mocno, ponieważ boimy się rozczarowania i bólu. A to przeradza się w chroniczną rozpacz...

To jest dla mnie „dobre”

Czasem utrudnianie sobie życia, jest zakryte maską. Robimy to, co w danym momencie jest dla nas "dobre" i przynosi czasową korzyść, ale koszty są zdecydowanie większe i o sobie prędzej czy później dadzą znać.
Znowu odkładam naukę i obowiązki na ostatnią chwilę – teraz jest mi ok – a potem, kończy się to pasmem porażek.

Zapiszę się do lekarza na badania kontrolne wiosną – teraz jest mi ok – przychodzi wiosna – zapiszę się jesienią – teraz jest mi ok – przychodzi zima – już nie jest mi ok, czekam w kolejce na SORze.

Uważaj na siebie i dbaj o siebie. Dziś i zawsze.
Poradnia Życie w Pełni