Wróć do listy

Jak podnieść poczucie własnej wartości?

W naszej kulturze przyjęło się, że osoby z wysoką samooceną są bardziej negatywnie odbierane przez otoczenie, niż te, z niskim poczuciem własnej wartości. Ci, którzy pozytywnie wypowiadają się na swój temat, w opinii większości są zarozumiali, egocentryczni i po prostu „zadzierają nosa”. Paradoksalne, ale prawdziwe... Przecież dobre i pozytywne postrzeganie własnej osoby, świadczy o wysokim stopniu samoświadomości, wskazuje na zadowolenie z życia i akceptację własnej osoby.

Warto zdać sobie sprawę, że zbyt niska samoocena wpływa na większość naszych decyzji życiowych. To przez nią odczuwamy lęk, boimy się opuścić strefę komfortu, jesteśmy bardziej podatni na manipulacje i to ona paraliżuje nas przed zmianą. To niskie poczucie własnej wartości stoi za stwierdzeniami: „na pewno mi się nie uda”, „jestem beznadziejna”, „jestem niezdarny/niezdarna”, „nigdy się tego nie nauczę”, „bardzo się boję...” itd.

Skąd wzięła się ta społeczna aprobata dla zaniżonej samooceny?

W dużej mierze wynika to z naszych przekonań, czyli generalizacji na temat otaczającej nas rzeczywistości. Z kolei na przekonania, decydujący wpływ ma: kultura, wychowanie, toksyczne komunikaty osób z otoczenia np. „znowu dostałeś czwórkę, a nie piątkę”, „Zawsze masz pecha”, „Jesteś taki niezdecydowany”. Niby to tylko niewinne słowa..., jednak w rzeczywistości samoocenę budujemy przez to, w jaki sposób postrzegają nas inni. Zatem wewnętrzny krytyk, którego w sobie nosimy, dorastał razem z nami w otoczeniu: rodziców, sąsiadów, nauczycieli, kolegów i koleżanek, polityków etc., programując nasze przekonania i zapisując w pamięci jako PRAWDY.

Gdy masz niskie poczucie własnej wartości...:

►często używasz zwrotów: jestem beznadziejna/beznadziejny, głupi/głupia, zawsze mam pecha etc.
►negatywnie oceniasz własną osobę w porównaniu z innymi
►nie potrafisz sam/sama podjąć decyzji, potrzebujesz by zaakceptował ją ktoś inny
►obawiasz się, że Twoje działania są negatywnie odbierane przez otoczenie
►stale zamartwiasz się o przyszłość
►często wracasz do trudnych wspomnień z przeszłości, co blokuje Cię przed podjęciem nowych działań
►często wątpisz we własną wartość i w to, że uda Ci się odnieść sukces (zawodowy/osobisty)
►często się obwiniasz
►negatywnie oceniasz własne ciało i swój wygląd

Jak niskie poczucie wartości może wpływać nasze życie? Otóż, taka osoba:

►trudniej buduje trwałe relacje,
►łatwiej popada w nałogi
►boi się zmian (np. tkwi w toksycznym związku i/lub w pracy, której nie lubi)
►z większym trudem odnosi sukcesy
►nie realizuje założonych celów lub po prostu ich nie ma, oddaje całe życie w ręce LOSU
►ma problemy z podejmowaniem decyzji
►unika kontaktów towarzyskich
►odczuwa niepokój
►odczuwa stany depresyjne
►nie uwzględnia w codzienności własnych potrzeb
►nie żyje w zgodze ze sobą
►często krytykuje swój wygląd lub działania

Nie ulega wątpliwości, że poczucie własnej wartości stoi za wieloma decyzjami, które podejmujemy (lub właśnie nie podejmujemy) w naszym życiu. Praca nad nim, może być kamieniem milowym dla stu procentowej akceptacji własnej osoby.

Przedstawiamy 4 sprawdzone sposoby, dzięki którym możesz podnieść pozcucie własnej wartości.

1. Zweryfikuj fałszywe przekonania.

Najpierw należałoby zacząć od zweryfikowania fałszywych przekonań, które wpływają na nasze niskie poczucie wartości, a w konsekwencji na jakość naszego życia (Przykład: „Życie jest ciężkie”. „Zawsze mam pecha”). Następnie sięgnij do przeszłości i realnie spójrz na to co było, bez „wybielania” bliskich Ci osób. Świadomość, że odpowiedzialność za Twojego wewnętrznego krytyka, nie spoczywa tylko na Tobie, a ma swoje długie korzenie w dzieciństwie, może pomóc Ci uwolnić się od negatywnego obrazu samego siebie. Jeśli poznasz przekonania i ich przyczyny, będziesz mógł w kolejnym kroku dążyć do zmiany. Przekonania, to w końcu tylko... przekonania, czyli opinia, którą można zmienić.

2. Nie porównuj się z innymi.

Nie ma nikogo takiego jak Ty. Każdy jest jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy. Nie staraj się usilnie dopasować do narzucanych przez społeczeństwo kanonów życia. Żyj w zgodzie z własnym rytmem, wartościami i przekonaniami, a nie tak jak oczekiwaliby tego inni. (Więcej o postępowaniu w zgodzie ze sobą przeczytasz TUTAJ).

3. Rozmawiaj ze sobą - używaj pozytywnych słów i zwrotów.

Nie stosuj negatywnych komunikatów wobec samego siebie. Być może nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo może zmienić to Twoje podejście do życia. Przestaniesz zamartwiać się drobiazgami i po prostu będziesz bardziej zadowolony/zadowolona z samej siebie/samego siebie. Jeśli nie wierzysz, po prostu spróbuj...

Jak to zrobić?

Stwierdzenia:

Ale jestem głupi/głupia, że nie umiem tego zrobić.

Zamień:

Wiem, że mogę to zrobić, tylko muszę się nauczyć. Na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności zawsze jest dobry moment.

Jestem ciągle zdenerwowana.


Zamień:

Jestem spokojna/spokojny i kontroluję swoje emocje.

Nigdy nie znajdę dobrej pracy.

Zamień:

Na pewno przyjdzie pora, że odnajdę pracę, która będzie mnie satysfakcjonować

To tylko przykłady, ale już wiesz jakim możesz iść tropem :)

4. Unikaj  "wampirów energetycznych".

Wampiry energetyczne to określenie osób, które swoją postawą, wypowiedziami odbierają innym energię i chęć do działania. Stale myślą negatywnie, źle odbierają świat i otoczenie, są podejrzliwi i często przypisują komuś złe intencje. Według wampirów świat i ludzie są źli, wszystko jest trudne i raczej niemożliwe do wykonania. Chcą być pocieszani i podnoszeni na duchu, skupiając przy tym na sobie całą uwagę. Mogą być tego świadomi lub nie... Nie zmienia to faktu, że tę swoją negatywną aurę roztaczają nad innymi. Nie ma jednej, jasnej recepty jak radzić sobie z takimi osobami. Sytuacja komplikuje się, gdy taką postawę przejawia ktoś nam bliski – o tym obiecujemy napisać kolejny artykuł:) )

Jednak to, co na pewno możesz zrobić to otaczać się pozytywnymi, inspirującymi ludźmi, którzy swoją postawą wyzwalają w Tobie chęć do działania i wprawiają Cię w dobry nastrój.

Więcej na temat pracy nad poczuciem własnej wartości, możesz dowiedzieć się podczas naszego
SZKOLENIA.