Wróć do listy

Na zdrowie Racjonalizacjo!

Budzimy się rano, a w głowie wciąż kłótnia z partnerem z poprzedniego wieczora. Kończymy pracę zdołowani, bo szef znów nas nie docenił. Nasze dziecko mówi, że obiad dziś wcale nie jest smaczny i że kiepska z nas kucharka. Mąż jedzie zmienić opony do mechanika, a żona ma pretensje, że nie umie zrobić tego sam.

Znamy wiele takich sytuacji z życia wziętych, po których chodzimy pół dnia rozdrażnieni lub przybitci. Jak sobie poradzić z takimi zdarzeniami? Jest na to rozwiązanie. Racjonalizacja. Dodać trzeba świadoma racjonalizacja. Każdą sytuację powodującą wewnętrzny dyskomfort jak najszybciej poddajmy analizie naszego umysłu. Naukowo odnosząc się do omawianej kwestii, powiedzmy o dwóch obszarach w naszym mózgu, które wspomagają nas w martwieniu się, bądź nie martwieniu. Mowa o połączeniu kory przedczołowej z ciałem migdałowatym. Ciało migdałowate jest siedliskiem tworzenia się negatywnych emocji, a kora przedczołowa, albo sprawnie wygasza te mało sympatyczne uczucia, albo nie. Im silniej mamy rozbudowany system połączeń nerwowych pomiędzy tymi dwiema strukturami, tym bardziej jesteśmy spokojni i mniej przyjmujemy się sytuacjami konfliktowymi. A im więcej tam przeciągu, tym trudniej odzyskać nam równowagę.

Tak czy inaczej trening czyni mistrza i możemy postarać się o wybudowanie wymarzonej autostrady szczęścia nie martwienia się, zbudowanej z licznych połączeń nerwowych. Jak to zrobić? Reaguj na sytuacje stresowe w sposób świadomy. Ucz się tego, to droga i praca. Obniż wartość spotykających sytuacji. Nie umiem zmienić opony? Mogę się nauczyć/nie lubię tego robić, to nic złego. Jestem złym pracownikiem? Nie, to szef jest w złym humorze i ocenił mnie pochopnie/ ma racje, nawaliłem, poprawie się. Partner znów źle mnie zrozumiał? Są różnice między nami, ale to czyni nas fajną parą/czas się rozstać. Świadoma racjonalizacja to wzięcie w garść siebie i sytuacji, które nas dotyczą. To sprawne nazwanie tego co się wydarza i dlaczego. To domknięcie sytuacji w sposób zdrowy dla nas, nie obciążający naszej psychiki.

Na zdrowie Racjonalizacjo!