Wróć do listy

Porozmawiaj z wodą. Jaka jest moc słów?

W organizmie człowieka znajduje się około 70% wody. Czy my możemy mieć wpływ na stan tej „wody”, poza sposobem naszego odżywiania?

Japoński naukowiec Masaru Emoto badał strukturę wody, obserwując jak „zachowują” się jej cząsteczki w różnych warunkach. Otóż wielkim zaskoczeniem było odkrycie, że nawet woda reaguje na nasze myśli i słowa oraz że potrafi je odzwierciedlić! W jednym z eksperymentów na próbówki z czystą wodą naklejone były karteczki ze słowami : miłość, dobro, kocham cię, dziękuję itp., a na innych „nienawiść”, „zło”, „ty głupku”. Wielokrotnie okazywało się, że woda będąca pod wpływem „dobrych i wspierających” słów zamarzała tworząc przepiękne struktury krystaliczne. Natomiast woda pod wpływem „złych” słów zamarzała, tworząc struktury pełne chaosu.

Nasze ciało reaguje zarówno na słowa które wypowiadamy do innych jak i do siebie samych w wewnętrznym monologu lub dialogu. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile myśli przewija się w naszej głowie. Ten niekontrolowany potok informacji dosłownie bombarduje nasz organizm.

Jest ciekawa metafora – nasze ciało jako pudło rezonansowe gitary – jeśli słowami uderzamy w „struny dobre” - ciało się rozluźnia, ma więcej siły i energii, a my czujemy się świetnie. Jeśli zaś szarpiemy za „struny nienawiści, zazdrości, osądzania”, to powstający ostry, chaotyczny dźwięk może powoli zabijać nie tylko nas samych, ale i naszych najbliższych.
Jak myślisz, jaki miałyby wzór cząsteczki wody w twoim organizmie, gdyby można było je zamrozić? Mała podpowiedź – przyjrzyj się uważnie jakimi słowami i myślami „karmisz” siebie na co dzień.

Zmiana języka – to zmiana myślenia. Zmiana myślenia – to zmiana w samopoczuciu, zachowaniu i w relacjach. Nauczmy się słów, które przynoszą ukojenie i wsparcie dla nas i naszych bliskich!

Jeśli chcesz odczuwać w sobie więcej zadowolenia, lekkości i wolności – to zapraszamy ciebie do zrobienia pierwszego kroku: Zacznij codziennie dziękować! Najlepiej za proste czynności – to otwiera serce np.: za to, że się znowu obudziłam; że sobie w porę o czymś przypomniałam; że mi coś dobrze wyszło; że się nie przewróciłam, choć wiele nie brakowało; za to, że pomimo wielu niedoskonałości uczę się doceniać siebie i za wiele innych rzeczy.
Na zakończenie możesz podziękować sobie za to, że przeczytałaś/eś ten artykuł. Właśnie wykonałaś/eś pierwszy krok, by być bliżej siebie samej/samego!