Wróć do listy

Zanurz się głębiej...

Możesz przestać czekać. Już teraz. Jeśli jesteś gotowy, możesz świadomie oddychać i otworzyć się na całą prawdę, że miłość jest tym kim jesteś. Ta chwila jest otwarta i promienna na tyle, na ile pozwalasz aby taka była. Życie pełne obaw i rezerwy to zmarnowane życie. Możesz zacząć otwierać się już teraz.”

Książka Davida Deida to dość szczególny poradnik. Na ponad 200 stronach „Błękitnej prawdy” zawarte jest zdawać by się mogło bardzo proste przesłanie. Wszystko czego pragniesz, wszystkie tęsknoty Twojego serca, mogą się spełnić tu i teraz, w tej chwili, jeżeli tylko otworzysz się na nie w pełni. Kiedy musimy do toalety - obecne jest tylko to pragnienie, kiedy grozi nam niebezpieczeństwo - cali jesteśmy zaangażowani w ratowanie swojego życia. To są chwile, kiedy coś przykuwa naszą uwagę na tyle, że oddajemy się chwili, jesteśmy z nią spójni. Autor książki dowodzi, że za sprawą świadomej pracy, możemy odczuwać taką obecność w dosłownie każdej chwili, nawet kłócąc się z ukochaną osobą.

Jesteśmy przyzwyczajeni do takiego spojrzenia na świat, gdzie rzeczy, ludzi i zdarzenia dzielimy na dobre i złe, przyjemne i nieprzyjemne, właściwe i niewłaściwe. Sam ten podział powoduje, że odrzucamy co najmniej połowę naszego doświadczenia życia, jako ludzie na Ziemi. Do tego spędzamy ogromnie dużo czasu w naszych głowach kombinując, jak to zrobić, żeby mieć jak najwięcej przyjemnego i uniknąć jak najwięcej nieprzyjemnego. Nasze życie jest nieustannym dramatem, niespełnionych potrzeb i ulegamy złudzeniu, że ten właśnie dramat- to nasze życie.

David Deida proponuje zupełnie inną ścieżkę: niczego nie odrzucaj, przyjmij wszystko. Wejdź w głąb każdego doświadczenia. Przyjmij swoje błędy, niedoskonałość, złość, zazdrość, obrzydzenie. Przyjmij choroby, przyjmij śmierć. Oddychaj bólem, oddychaj cierpieniem. I zrozum, że Ty jesteś otwartością, że Ty jesteś miłością.

Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie być w relacji z drugim człowiekiem, dostrzegać go i kochać bezwarunkowo. Otwierając swoje serce na ból i zranienie, na złość drugiej osoby możemy zaznać prawdziwej bliskość, prawdziwego spotkania.

Relacje, miłość i seks zajmują w „Błękitnej prawdzie” sporo miejsca. Związek dwojga ludzi (niezależnie od tego czy jest relacją homoseksualną czy heteroseksualną i czy osoby będące w relacji, funkcjonują w tradycyjnych rolach płciowych) opisuje jako taniec męskości z kobiecością. Męskość to taka esencja, której głównym pragnieniem jest wolność. Kobiecość w swojej esencji ma miłość. Ponadto męskość to obecność, kobiecość - promienność. Piękny i głęboki akt seksualny to gra i wymiana tych jakości.

Współczesna kultura, psychologia i niektóre nauki duchowe, zachęcają nas do odkrywania i balansowania w sobie męskości i kobiecości, aby stać się niezależnym i samowystarczalnym. David Daida namawia nas, żebyśmy poszli o krok dalej. „Kiedy zrównoważyłaś już własną, wewnętrzną męskość i kobiecość, oraz kiedy kiedy rozwinęłaś się jako autonomiczna, kompletna osoba, osiągnęłaś psychiczną integrację (…). Nie tracąc swojej zdolności do bycia całością w codziennym życiu, możesz uczyć się z rezygnować ze swoich granic w trakcie uprawiania seksu.”

Trudno jest pisać o tej książce. Trudno oddawać intelektualnie jej sensy, gdyż „Błękitna prawda” to raczej doświadczenie niż wiedza. Warto sięgnąć po to doświadczenie.