Wróć do listy

Zdrowy Egoizm

Zdrowy egoizm, to postawa rozwojowa, która wyzwala nas z ograniczeń narzucanych przez nasz umysł. Zdrowy egoizm to nie nadmierny optymizm ani nie nadmierny pesymizm, to realizm w podchodzeniu do siebie i życia.

Bezdyskusyjną składową zdrowego egoizmu jest asertywność. Asertywność bowiem, to jasne i spokojne zaznaczanie granic własnego Ja w kontaktach społecznych. To wzięcie pod uwagę własnych myśli, potrzeb, wartości, a nie automatyczne podporządkowywanie się innym. Nie jest to zadanie proste, ponieważ wpierw musimy dowiedzieć się czyje z tych odczuwanych potrzeb są naprawdę NASZE. Kierując się postawą 'Najpierw Ja, później inni”, musimy wiedzieć kim jesteśmy i czego chcemy. Żeby to wiedzieć pochylmy się nad swoimi odczuciami. Reagując na konkretne sytuacje, określony typ ludzi, w ciele naradza się np. lęk, wątpliwość, pretensja, bądź akceptacja, radość, otwartość. To co warto robić, to po prostu ze sobą rozmawiać. Nazywać uczucia, nazywać przepływające przez głowę myśli. I na tej bazie budować obraz siebie, wiedzę na swój temat. To cenne sugestie dla organizacji stabilnej osobowości, struktury własnego zdrowego egoizmu.

Zdrowy egoizm bowiem, to właśnie spokój i odprężenie odczuwane w sercu, szczególnie w sytuacjach stresowych, np. kiedy musimy wyrazić zdanie odmienne od czyjegoś. Tak naprawdę to umiejętność, którą się kształci poprzez świadome myślenie o tym co się aktualnie dzieje. Starajmy się orientować we własnych potrzebach i sukcesywnie dołączać do repertuaru troski o siebie kolejne cegiełki, być może prostsze, tj. dbanie o własne ciało, poświęcanie sobie chwili na medytację w ciszy, czy znalezienie hobby. Z pewnością dopełni to naszą radość z nas samych, odwdzięczy się silniejszym poczuciem harmonii. Im częściej będziemy dbać wpierw o siebie, im więcej czułości damy sobie na co dzień, tym mniej agresywnie będziemy reagować na innych ludzi. I z większym szacunkiem będziemy reagować na świat.

Jak możesz to osiągnąć?
▶️Bądź asertywny - jasno i spokojnie wyrażaj swoje uczucia, szanując odmienne zdanie innych.
▶️Słuchaj wewnętrznego głosu i działaj tak, jak czujesz.
▶️Każdego dnia wygospodaruj czas TYLKO dla siebie, choćby 30 minut :)
▶️Dbaj o swoje ciało.
▶️Dbaj o dobrostan psychiczny - unikaj sytuacji konfliktowych.
▶️Pielęgnuj swoje zainteresowania.
▶️Nie daj się wykorzystywać - informuj o swoich uczuciach.
▶️Żyj TU i TERAZ w zgodzie z własnymi WARTOŚCIAMI, a nie wartościami INNYCH.
▶️Nie bój się zmian.
▶️Staraj się porzucić myśli o byciu idealnym/idealną. Wszyscy popełniamy błędy.
▶️Pozwól sobie od czasu do czasu na słodkie lenistwo.